17.04 Środa
Wrocław

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii oraz eksperci Sieci Enterprise Europe Network zapraszają na bezpłatne szkolenie pt. „Prawo ochrony środowiska a obowiązki przedsiębiorców, podstawowe przepisy i praktyka pod kątem wymagań krajowych i unijnych”. Szkolenie ma na celu zapoznanie MŚP z wymogami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska w ramach ich działalności oraz obowiązkami raportowymi w tym obszarze pod kątem wymagań krajowych i unijnych. Zdobądź niezbędną wiedzę, która pomoże Ci w prowadzeniu działalności z poszanowaniem środowiska.

Zapraszamy na szkolenie poświęcone prawu ochrony środowiska i obowiązkom przedsiębiorców. Podczas spotkania omówione zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące przepisów krajowych i unijnych oraz ich praktyczne zastosowanie. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tematykę procesu inwestycyjnego, pozwoleń zintegrowanych, emisji zanieczyszczeń do powietrza, gospodarki wodno-ściekowej oraz zarządzania odpadami, opakowaniami i produktami. Szkolenie zapewni także niezbędną wiedzę na temat ewentualnych sankcji za nieprzestrzeganie obowiązków.

Spotkanie jest dedykowane przede wszystkim MŚP z sektora produkcyjnego oraz sektora usług, które mają znaczący wpływ na środowisko.

Agenda spotkania:

1. Proces inwestycyjny:
    •  ogólne założenia ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym – decyzja środowiskowa,
    •  kwalifikacje przedsięwzięć,
    •  karta Informacyjna przedsięwzięcia, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia,
    •  na środowisko,
    •  organy wydające i opiniujące decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach,
    •  zawiadomienie WIOŚ o realizacji inwestycji.
  2. Pozwolenie zintegrowane:
    •  pozwolenie zintegrowane – podstawowe informacje.
  3. Emisja zanieczyszczeń do powietrza:
    •  pozwolenie na wprowadzenia gazów i pyłów do powietrza,
    •  zgłoszenia instalacji niewymagających pozwolenia,
    •  sprawozdanie PRTR,
    •  opłaty za korzystanie ze środowiska,
    •  raport KOBiZE,
    •  baza CRO,
    •  baza SZWO i FGS,
    •  pomiary emisji do atmosfery.
  4. Gospodarka wodno-ściekowa:
    •  pozwolenia i zgłoszenia wodnoprawne,
    •  badania wód i ścieków,
    •  opłaty za usługi wodne,
    •  przegląd urządzeń wodnych.
  5. Gospodarka odpadami:
    •  pozwolenia na wytwarzanie odpadów
    •  zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie odpadów
    •  baza BDO:
                 •   wniosek rejestrowy, aktualizacyjny,
                 •   ewidencja odpadów za pośrednictwem kart przekazania odpadów i kart ewidencji odpadów,
                 •   sprawozdawczość,
    •  magazynowanie odpadów.
  6. Gospodarka opakowaniami i produktami:
    •  wprowadzanie produktów w opakowaniach, opakowań i produktów – podstawowe obowiązki,
    •  SUP podstawowe informacje,
    •  ewidencja opakowań,
    •  opłata produktowa,
    •  kampania edukacyjna,
    •  opłata roczna i rejestrowa BDO,
    •  sprawozdawczość.
  7. Sprzęt elektryczny i elektroniczny:
    •  wprowadzanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego – podstawowe obowiązki,
    •  ewidencja sprzętu,
    •  opłata za wprowadzanie sprzętu,
    •  kampania edukacyjna,
    •  opłata roczna i rejestrowa BDO.
  8. Sankcje za niewywiązywanie się z obowiązków i za „przestępstwa” przeciw środowisku
    – kontrola WIOŚ.

9. Kalendarz obowiązków przedsiębiorcy.

Termin: 17 kwietnia 2024 r.

Godzina: od godz. 09:30 – 14.30.
Organizatorzy zapewniają przerwę kawową i lunch.

Miejsce szkolenia: Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, ul. Smoluchowskiego 48A, Wrocław, bud. B11, sala 21.

Zgłoszenie na szkolenie: Prosimy o zgłaszanie się na szkolenie do 11.04.2024 r. poprzez poniższy formularz.

• Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Spotkanie jest bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji agendy Wydarzenia, w szczególności poprzez zmianę: osób prowadzących, kolejności wystąpień, godzin prelekcji, itp.

Serdecznie zapraszamy do zapisów!