O WCTT

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii (WCTT) Politechniki Wrocławskiej zostało powołane w 1995 roku z inicjatywy Prof. Jana Kocha, jako pierwsze tego typu centrum w Polsce. Powstało w odpowiedzi na potrzeby instytucji świata nauki i gospodarki. Jest samofinansującą się jednostką Politechniki Wrocławskiej.

Misja WCTT:

• KOMERCJALIZACJA – komercjalizacja wyników badań naukowych uzyskiwanych w Politechnice Wrocławskiej
  • WSPÓŁPRACA BADAWCZA – animowanie współpracy badawczej i technologicznej
  • INNOWACJE – wsparcie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw

Centrum jest członkiem Enterprise Europe Network (EEN) – największej na świecie sieci wspierania biznesu powołanej przez Komisję Europejską. Celem sieci jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w ekspansji na rynkach międzynarodowych. Jako ośrodek Sieci oraz koordynator konsorcjum Enterprise Europe Network w zachodniej Polsce, WCTT oferuje bezpłatne, kompleksowe usługi informacyjne, doradcze i szkoleniowe w zakresie transferu technologii i wsparcia działalności na rynku międzynarodowym.

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii już od 1999 roku prowadzi Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (RPK). Głównym zadaniem RPK jest wspieranie naukowców i przedsiębiorców z Dolnego Śląska w pozyskiwaniu i realizacji międzynarodowych projektów badawczych. Również sami pracownicy WCTT zrealizowali w swej działalności kilkadziesiąt projektów w ramach Programów Ramowych UE, dzięki czemu nabyli doświadczeń praktycznych, którymi dzielą się z innymi.

WCTT jest jednym z krajowych liderów komercjalizacji rezultatów prac badawczych, zapewniających skuteczny transfer wiedzy i technologii do innowacyjnej gospodarki. Od początku istnienia Centrum traktowało transfer i komercjalizację technologii jako jeden z podstawowych obszarów swojej działalności. Wraz z upływem lat i upowszechnianiem się na świecie koncepcji Uniwersytetu Trzeciej Generacji (tj. łączenia trzech podstawowych funkcji nowoczesnego uniwersytetu: edukacji, badań i komercjalizacji), wdrażanie wyników badań do praktyki gospodarczej nabrało coraz większego znaczenia. Wrocławskie Centrum Transferu Technologii jest inicjatorem i jednym z założycieli ogólnopolskiego Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), grupującego obecnie ponad 60 centrów z uczelni publicznych.

Główne osiągnięcia w latach 1995-2018:

• zorganizowano ponad 1000 szkoleń i konferencji,
  • przeszkolono 46 tys. osób,
  • udzielono prawie 34 tys. konsultacji,
  • wsparto złożenie ponad 640 wniosków o dofinansowanie badań przez Komisję Europejską,
  • przeprowadzono 560 audytów technologicznych, wzorniczych i marketingowych,
  • uczestniczono w podpisaniu 129 umów międzynarodowego transferu technologii i umów handlowych,
  • wsparto założenie 162 przedsiębiorstw innowacyjnych (start- upów),
  • skomercjalizowano 59 rezultaty badawcze (od 2014 roku),
  • sfinansowano 303 mini-granty badawczo-wdrożeniowe realizowane przez jednostki naukowe na rzecz MŚP.
letter
Newsletter

Zostaw nam swoje dane, a poinformujemy Cię o nowościach i ofertach technologicznych