06.06 Czwartek
Zarejestruj się

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii PWr wraz z Siecią EEN zapraszają na bezpłatne szkolenie stacjonarne pt. „Ochrona kapitału. Skuteczne metody zabezpieczania ryzyka walutowego”. Szkolenie jest adresowane dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność eksportową, importową lub posługują się zagranicznymi walutami w obrotach handlowych.

Zapraszamy na najnowsze szkolenie, które pomoże w pełni zrozumieć i efektywnie zarządzać ryzykiem walutowym w firmie.
Celem szkolenia jest dostarczenie praktycznej wiedzy oraz narzędzi niezbędnych do skutecznego minimalizowania tego rodzaju ryzyka.

W trakcie spotkania zostaną omówione kwestie:

• Ochrony przed ryzykiem walutowym, korzystając zarówno z praktycznych przykładów, jak i teoretycznej wiedzy;
  • Jak unikać strat poprzez podejmowanie mądrych decyzji biznesowych, które uwzględniają ryzyko walutowe;
  • W jaki sposób minimalizować niepotrzebne spekulacje i ryzyko dla firmy, dzięki właściwemu planowaniu i strategii;
  • Skutecznych metod i narzędzi, które pomogą w zarządzaniu ryzykiem walutowym w sposób prawidłowy i efektywny.

Wiedza wyniesiona podczas szkolenia pomoże w przyszłości podejmować trafne decyzje transakcyjne, minimalizując tym samym ryzyko na rynku walutowym i zabezpieczając swoją firmę przed niekorzystnymi skutkami zmian kursów walutowych.

Eksperci prowadzący szkolenie:

• Jacek Maliszewski, Dyrektor do spraw rynków finansowych Domu Maklerskiego AFS, autor książki „Zarządzanie Ryzykiem Kursu Walutowego – Poradnik Praktyczny”.
  • Łukasz Leszczyński, Starszy Manager ds. Ryzyka Rynkowego Domu Maklerskiego AFS.

Szkolenie jest skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową, importową lub korzystających z zagranicznych walut w obrotach handlowych. Głównie adresowane jest do osób, które bezpośrednio uczestniczą w transakcjach wymiany walut w swoich firmach, takich jak sprzedaż waluty z eksportu lub zakup waluty na płatności importowe, oraz do osób nadzorujących te procesy.

AGENDA SZKOLENIA
6.06.2024 (czwartek)

8:45- 9:00

Rejestracja uczestników

09:00–9:15

09.15–10.15

Przegląd bieżących prognoz kursów walut – mapa zbiorcza kilkudziesięciu prognoz autorstw kilkudziesięciu instytucji finansowych, badawczych, akademickich.

Sezonowość kursu EUR/PLN

Dostęp do notowań rynku międzybankowego – serwisy Reuters, Bloomberg, kwotowania brokerów walutowych.

10:15–10:25

10:25–11:25

Umiejętne prowadzenie rozmowy z bankowcami znacząco obniża koszty transakcyjne przy wymianie walut.

Wybór optymalnego momentu do przeprowadzenia zaplanowanych transakcji zabezpieczających ryzyko kursowe – analiza techniczna, statystyczne wskaźniki.

11:25–11:35

11:35–12:35

Elementy Procesu zarządzania ryzykiem kursu walutowego:

• Audyt w zakresie zarządzania ryzykiem kursowym;
  • Polityka zarządzania ryzykiem kursowym;
  • Rachunkowość zabezpieczeń;
  • Zalety i wady zarządzania ryzykiem w ujęciu księgowym i kasowym;
  • Dostęp do instrumentów finansowych, terminowych, umożliwiających neutralizację ryzyka kursowego (forwardy walutowe, opcje walutowe, otwarta walutowa linia kredytowa, limity skarbowe udzielone przez banki, depozyty zabezpieczające wymagane przez domy maklerskie);

Wyjaśnienie pojęć związanych z „otwartą pozycją walutową”.

12:35–12:45

12:45–13:30

Rozróżnienie typów ryzyka kursowego występującego w przedsiębiorstwie:

• Ryzyko transakcyjne krótko i średnio terminowe;
  • Ryzyko ekonomiczne długoterminowe;
  • Ryzyko księgowe;

Jakich instrumentów finansowych należy używać do neutralizacji określonego typu ryzyka, a jakich instrumentów należy się wystrzegać.

13:30–14:00

Lunch

14:00–15:15

Omówienie podstawowych instrumentów terminowych przy zarządzaniu ryzykiem kursowym:

• Otwarta linia walutowa-kredytowa
  • Forward walutowy;
  • Opcja walutowa;
  • Strategie złożone z forwardów oraz opcji;
  • Lokaty dwu-walutowe.

15:30–17:00

Przydatne techniki operacyjne:

• Metoda 50/50;
  • Rolowanie wprzód zapadających transakcji – oddalenie terminu zapadalności;
  • Rolowanie wstecz -przybliżanie terminu zapadalności;
  • Stosowanie zleceń oczekujących: limit (order), stop, itp.;
  • Metoda SWAPowania – przydatna dla importerów oraz eksporterów.

∗ Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności poszczególnych części programu.

Termin: 06 czerwca 2024 r.

Godzina: od godz. 09:00 – 17:00.

Miejsce szkolenia: Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, ul. Smoluchowskiego 48, Wrocław
bud. B11, sala 12

Zgłoszenie na szkolenie: Prosimy o zgłaszanie się na szkolenie do 31 maja 2024 r. poprzez poniższy formularz.

• Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
  • Po ukończeniu szkolenia istnieje możliwość uzyskania certyfikatu uczestnictwa dla zainteresowanych.

Spotkanie jest bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy do udziału w szkoleniu!