Program Horyzont Europa w pigułce

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o strukturze Programu Horyzont Europa zebranymi w skrótowe podsumowanie.

KTO MOŻE APLIKOWAĆ?

• Indywidualni naukowcy,
  • Instytucje naukowe (uczelnie, instytuty badawcze),
  • Przedsiębiorstwa (w tym MŚP),
  • Instytucje publiczne, szpitale, fundacje, stowarzyszenia i inne,
  • Większość projektów realizowana jest w międzynarodowych konsorcjach!

JAK SZUKAĆ KONKURSÓW?

• Poprzez portal Funding & tender opportunities,
  • Za pomocą zakładki Search Funding & Tenders,
  • Wyszukiwanie po nazwie programu (Horyzont Europa) i/ lub obszarze tematycznym.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UDZIAŁU W HORYZONCIE EUROPA

• Dofinansowanie do 100% kosztów (naukowcy, uczelnie, ośrodki badawcze),
  • Elastyczne budżety – możliwość przesunięć budżetowych bez aneksów (między partnerami projektu, jak i kategoriami kosztów),
  • Środki na zarządzanie projektem,
  • Każdy projekt to wysoka liczba punktów dla uczelni w kontekście ewaluacji jakości działalności naukowej.

Struktura programu Horyzont Europa:

DOSKONAŁA BAZA NAUKOWA
W tej części programu znalazły się granty i inne formy wsparcia rozwoju kariery naukowej.

• Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) – pionierskie badania w ramach międzynarodowej współpracy.
    Granty dla naukowców na różnych etapach kariery: ERC Starting Grant, ERC Consolidator Grant, ERC Advanced Grant.
  • Działania Marii Skłodowskiej – Curie (MSCA) – poszerzenie wiedzy i kompetencji dzięki mobilności oraz projektom badawczo – szkoleniowym.
    Granty indywidualne (MSCA PF), Sieci Doktoranckie (MSCA DN), Wymiana Pracowników (MSCA Staff Exchanges), Dodatkowe środki na już realizowane projekty (MSCA Cofund).
  • Infrastruktura badawcza – integracja infrastruktury badawczej z całego świata.
    Granty umożliwiające bezpłatny dostęp do przeprowadzenia badań w najlepszych europejskich ośrodkach, z wykorzystaniem najlepszej aparatury, a także dostęp do specjalistycznych zbiorów (e-infrastruktura).
  • Warto wiedzieć
    • Zasada „bottom up” – tematy badawcze proponują aplikujące instytucje lub naukowcy,
    • Reguła mobilności – w przypadku MSCA jest to warunek konieczny,
    • Aplikujących o MSCA PF obowiązuje limit 8 lat od momentu uzyskania doktoratu w dniu zamknięcia konkursu.

GLOBALNE WYZWANIA I EUROPEJSKA KONKURENCYJNOŚĆ PRZEMYSŁOWA
Dla tej części programu wyznaczonych zostało 6 Klastrów, czyli obszarów tematycznych określonych przez Komisję Europejską w celu przeciwdziałania wyzwaniom przed jakimi stoi Europa.

• Zdrowie,
  • Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne,
  • Bezpieczeństwo cywilne na rzecz społeczeństwa,
  • Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna,
  • Klimat, energetyka i mobilność,
  • Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko.

Typy projektów:

• IA – projekty innowacyjne – dla uczelni i ośrodków badawczych poziom dofinansowania 100%
  • RIA – projekty badawczo- innowacyjne – dla uczelni i ośrodków badawczych poziom dofinansowania 100%
  • CSA – projekty wspierające – dla uczelni i ośrodków badawczych poziom dofinansowania 100%

INNOWACYJNA EUROPA
Projekty realizowane w tej części programu to prace nad przełomowymi technologiami, produktami czy usługami, które mają potencjał tworzenia nowych rynków.

• Europejska Rada ds. Innowacji (EIC)
    Konkursy Pathfinder Open i Pathfinder Challenges – wczesne etapy prac B+R (TRL 1-4).
    Konkurs Transition – finansowanie dalszego rozwijania technologii w oparciu o wyniki wcześniej zrealizowanego projektu (TRL 5-6).
    Accelerator – wsparcie dla pojedynczych MŚP i start-upów.
  • Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)
    Działania instytutu realizowane są poprzez wspólnoty wiedzy i innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KIC), z których każda ma na celu znalezienie odpowiedzi na konkretne globalne wyzwanie, od zmiany klimatu i zrównoważonej energii po zdrowe, życie i żywność. Konkursy ogłaszane są osobno przez każdą wspólnotę KIC.
  • Europejskie ekosystemy innowacji
    Działania w zakresie współpracy europejskich i krajowych podmiotów na rzecz innowacji.

Więcej informacji o programie oraz o powiązanych z nim dodatkowych inicjatywach, jak np. Widening Participation, na stronie http://ec.europa.eu/horizon-europe