Go to main content
Home page
Home page contrast-switcher
WCTT wsparło światową komercjalizację wynalazku naukowców z Politechniki Wrocławskiej

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii z dumą ogłasza swój wkład w proces komercjalizacji innowacyjnego wynalazku opracowanego przez zespół badaczy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, kierowany przez dr. hab. inż. Damiana Pietrusiaka, prof. uczelni.


Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z wrocławską spółką Four Point, opracowali innowacyjne urządzenie przeznaczone do przesiewania i sortowania regolitu, czyli księżycowej „gleby” tj. Innovative centrifugal screener for bulk materials. Technologia ta umożliwia wykorzystanie najdrobniejszych cząstek regolitu do produkcji cegieł, które mogą stać się podstawowym materiałem budowlanym dla przyszłej infrastruktury na Srebrnym Globie. O szczegółach wynalazku można przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie PWr

To nowatorskie rozwiązanie zyskało uznanie na skalę światową. Amerykańska firma Astroport Space Technologies zakupiła licencję na technologię w ramach projektu realizowanego na zlecenie NASA. Projekt ten obejmuje przygotowanie lądowiska na Księżycu oraz rozwój infrastruktury koniecznej do prowadzenia stałych operacji, takich jak transport, wydobycie surowców i potencjalna działalność przemysłowa.

Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, jako instytucja wspierająca transfer technologii, odegrało kluczową rolę w komercjalizacji tego rozwiązania, umożliwiając naukowcom Politechniki Wrocławskiej dotarcie z ich wynalazkiem do czołowych liderów branży technologii kosmicznych. Proces licencjonowania z ramienia WCTT nadzorował dr inż. Tomasz Marciniszyn

To osiągnięcie jest dowodem na ogromny potencjał polskich naukowców oraz skuteczność współpracy z partnerami biznesowymi i instytucjami wspierającymi innowacje. 

Gratulujemy!