XII edycja Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2019

W dniach 04.06 – 05.06.2019 w Katowicach odbyły się XII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2019, w których naukowcy Politechniki Wrocławskiej ze wsparciem Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii, promowali innowacyjne rozwiązania.

Międzynarodowe targi INTARG to jedno z największych w Polsce wydarzeń, mające na celu połączenie świata nauki, przemysłu oraz biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały wynalazki Wydziału Chemicznego, Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska.

Na dwanaście rozdanych w trakcie targów medali platynowych, aż dwa przyznane zostały Twórcom Politechniki Wrocławskiej. Platyną nagrodzone zostały wynalazki: „Nowe naturalne surfaktanty: kierunek do uzyskania nowych środków ochrony roślin” (dr Joanna Feder-Kubis) oraz „Zintegrowany, miniaturowy spektrometr mas” (dr inż. Tomasz Grzebyk, mgr inż. Piotr Szyszka, Prof. dr hab. inż. Anna Górecka-Drzazga, Prof. dr hab. inż. Jan Dziuban)

Złotymi medalami nagrodzone zostały wynalazki:

• „Miniaturowa cela elektrochemiczna do gromadzenia energii” (dr inż. Karolina Laszczyk, mgr inż. Bartosz Kawa)
  • „Nowa generacja związków aktywnych powierzchniowo, mających zastosowanie jako skuteczne „zielone” środki antyelektrostatyczne” (dr J. Feder-Kubis, dr hab. inż A. Sokołowski)
  • „Ciecze jonowe z komponentem naturalnym o wysokiej aktywności biologicznej – stabilizatory i aktywatory enzymów oraz dezynfektanty” (dr J. Feder-Kubis, Prof. dr hab. Bryjak, mgr U. Świerczek, mgr Z. Hrydziuszko)
  • „Nowe naturalne surfaktanty – bezpieczne i skuteczne środki ochrony zabytków literatury” (dr A. Bangrowska, dr hab.M. Geppert-Rybczyńska, dr hab. R. Musioł, dr J. Feder-Kubis)
  • „Silnik pneumatyczny rezonansowy” (dr hab. inż. W.Fiebig)
  • „Technologia odzysku surowców z odpadów” (Prof. dr hab. Włodzimierz Szczepaniak, dr inż. Monika Zabłocka-Malicka, Amelia Zielińska)

Srebrny medal otrzymali dr hab. inż. Łukasz Sadowski oraz Kamil Krzywiński za wynalazek pn. „Sposób wytwarzania posadzek epoksydowych”

Podczas gali wręczone zostały również:

• wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla doktor Joanny Feder-Kubis za wynalazek pn. „Nowe naturalne surfaktanty: kierunek do uzyskania nowych środków ochrony roślin”
  • dyplom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla profesora Wiesława Fiebiga za rezultat nagrodzony w zeszłorocznym wydarzeniu INTARG 2018 pn. „Nowa metoda sprężania powietrza lub gazu w zbiornikach ciśnieniowych”
  • wyróżnienie Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej WIIPA za wynalazek pn. „Technologia odzysku surowców z odpadów” (Prof. dr hab. Włodzimierz Szczepaniak, dr inż. Monika Zabłocka-Malicka, Amelia Zielińska)

Wszystkim Twórcom serdecznie gratulujemy!

Udział w targach został sfinansowany w ramach  projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0” realizowanego przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Inkubator Innowacyjności 2.0.