Wrocławskie Centrum Transferu Technologii PWr zaprasza firmy z Dolnego Śląska i Województwa Opolskiego, na szkolenie pt. „ROP (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta) i PPWR (Rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – Implementacja i Nowe Zasady”.
Cel szkolenia:
Zrozumienie wymagań ROP (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta) w kontekście ustawy UC100 i rozporządzenia PPWR.
Przeanalizowanie nowych zasad PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation).
Przygotowanie uczestników do praktycznego wdrożenia ROP i dostosowania opakowań w firmie.
Agenda szkolenia:
9:00 – 10:00
Wprowadzenie do tematu ROP i PPWR
Cele bloku:
Zapoznanie uczestników z celami ROP i PPWR. Zrozumienie roli regulacji w kontekście ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Omówienie definicji przedsiębiorcy w kontekście ROP i PPWR oraz jego obowiązków.
Zajęcia:
Co to jest ROP i PPWR? Jakie zmiany wprowadzają te regulacje? Rola przedsiębiorcy i definicja „wprowadzającego produkty w opakowaniach”.
Dyskusja grupowa: Jakie wyzwania wiążą się z wdrożeniem ROP w firmach?
10:00 – 11:15
Opakowania – definicje i zakres obowiązków
Cele bloku:
Zrozumienie zakresu obowiązków przedsiębiorcy w zakresie opakowań zgodnie z nowymi przepisami. Wprowadzenie zasad ekoprojektowania i wymagań dotyczących recyklingu opakowań.
Zajęcia:
Definicja opakowania – jakie produkty są objęte przepisami? Obowiązki ewidencji w BDO, raportowania oraz monitorowania opakowań.
Wymogi ekoprojektowania: recyklowalność, zmniejszenie masy opakowań, zawartość recyklatu.
Ćwiczenie praktyczne: Jak klasyfikować opakowania w firmie? Jakie dane są wymagane do raportowania?
11:15 – 11:30
Przerwa
11:30 – 12:45
Zasady ROP – Nowe przepisy, Ekomodulacja, Koszty
Cele bloku:
Zrozumienie zasad ekomodulacji i wpływu nowych opłat na koszty firmy. Omówienie procesów związanych z naliczaniem opłat za opakowania.
Zajęcia:
Ekomodulacja – jak różnicowanie opłat wpłynie na wybór opakowań w firmie? Jak naliczyć opłatę opakowaniową i jakie będą prognozowane koszty? Przykład obliczenia: Symulacja kosztów opłat w 2026–2028 r.
Dyskusja: Jakie działania należy podjąć, by zoptymalizować koszty?
12:45 – 13:30
Lunch
13:30 – 14:30
Nowe zasady PPWR– Recykling, Ponowne Użycie, Wymogi Ekoprojektowe
Cele bloku:
Zrozumienie wymogów recyklingu i ponownego użycia opakowań w ramach PPWR. Omówienie minimalnych poziomów recyklatu i wymogów dotyczących opakowań wielokrotnego użytku.
Zajęcia:
Wymogi recyklingu i ponownego użycia od 2030 r.
Minimalne poziomy recyklatu w opakowaniach plastikowych.
Zmiana projektowania opakowań na bardziej ekologiczne: monomateriały, mniejsze opakowania, wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku.
Prelegent: Bartosz Sierżęga, Prezes Zarządu Ekowitryna Sp. z o.o., ekspert w dziedzinie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) i ESG
Inżynier środowiska z wieloletnim doświadczeniem praktycznym w obszarze zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Realizował projekty oparte na odnawialnych źródłach energii, zarządzał zakładem przetwórczym GOZ oraz prowadził outsourcing środowiskowy. Przeprowadził ponad 500 audytów i przeszkolił kilka tysięcy osób w zakresie ochrony środowiska.
Twórca pierwszej w Polsce platformy ESG, wspierającej firmy w liczeniu i zarządzaniu śladem węglowym. Doktorant w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym, audytor wewnętrzny ISO 9001 i ISO 14001, Prezes Ekowitryna sp. z o.o. oraz Ekspert Czystszej Produkcji. Aktywnie promuje innowacyjne rozwiązania wspierające realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Termin:
6. listopada 2025 r.
Godz.: 09:00-15:30 Miejsce: Szkolenie stacjonarne, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii, ul. Smoluchowskiego 48A, Wrocław Rejestracja: Wymagana rejestracja. W tym celu obowiązuje poniższy formularz zgłoszeniowy. Rejestracja trwa do 3.11.2025 (poniedziałek) do godziny 14.00
Liczba miejsc na szkolenie jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń;
W szkoleniu mogą wziąć udział maksymalnie dwie osoby z danej firmy, która ma swoją siedzibę lub oddział na Dolnym Śląsku lub w Województwie Opolskim;
Osoby zarejestrowane na szkolenie otrzymają emailem potwierdzenie o zarejestrowaniu na szkolenie.
Formularz zgłoszeniowy:
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. This website uses cookies to provide you with the highest level of service. Your continued use of the site means that you agree to their use.