Sukces w komercjalizacji technologii PWr.

Politechnika Wrocławska udzieliła licencji przedsiębiorstwu CLOOS POLSKA Sp. z o.o. na technologię (urządzenie i sposób) hybrydowego rezystancyjno-ultradźwiękowego zgrzewania punktowego materiałów kompozytowych z warstwą nieprzewodzącą. Wraz z umową licencyjną nastąpiło podpisanie umowy o współpracy CLOOS POLSKA Sp. z o.o z Wydziałem Mechanicznym PWr.

Umowy zawarto w dniu 01.03.2024r., a podpisy złożyli: prof. Dariusz Łydżba, Prorektor ds. Współpracy Politechniki Wrocławskiej, prof. Celina Pezowicz, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, Karolina Jastrzębska Prezes Zarządu CLOOS POLSKA Sp. z o.o. oraz Tomasz Jastrzębski – Dyrektor Handlowy CLOOS POLSKA Sp. z o.o.

Szeroka współpraca przy realizacji wspólnych działań (zajęć dydaktycznych, szkoleń, innowacyjnych projektów) przyniesie wymierne korzyści zarówno środowisku naukowemu, jak i przemysłowemu.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej opracowali nowatorską technologię łączenia blach kompozytowych MPMS (Metal-Polymer-Metal sandwich) / MPC (Metal-Polymer Composites).
MPMS i MPC to nowoczesne materiały konstrukcyjne o właściwościach mechanicznych i funkcjonalności nieosiągalnych dla klasycznych materiałów. Kompozyty te składają się zwykle z trzech warstw: zewnętrznych okładzin wykonanych z metalu (ze stali lub stopu aluminium) oraz wewnętrznego najczęściej polimerowego rdzenia. Materiały te zyskują coraz większą popularność w branży samochodowej, lotniczej, AGD, jednakże problematyczne jest ich szybkie oraz jakościowe łączenie. Aktualnie stosuje się konwencjonalne techniki spajania: nitowania lub wykonywania złączy przetłaczanych, które wykazują jednak wiele ograniczeń. Metody te są czasochłonne i nie zapewniają odpowiednich właściwości mechanicznych połączeń, a przez to nie wykorzystują w pełni możliwości materiałów MPMS/MPC. Rozwiązaniem tego problemu łączenia jest właśnie technologia opracowana przez zespół z Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii Wydziału Mechanicznego. Technologia wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wstępnego usunięcia warstwy nieprzewodzącej, a następnie docisk elektrod oraz przepływ prądu zgrzewania do wykonania trwałego połączenia blach kompozytowych. Cały proces odbywa się w jednej operacji (system ultradźwiękowy jest zintegrowany z elektrodami zgrzewarki).

Technologia została opracowana w ramach projektu CORNET finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie realizacji projektu Politechnika Wrocławska (rzecznicy DWI PWr) dokonała zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego RP, obecnie przyznano już patent. Następnie Wrocławskie Centrum Transferu Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem naukowym podjęło proces komercjalizacji (opracowanie analizy potencjału komercyjnego, przygotowanie oferty technologicznej, znalezienie nabywcy, prowadzenie negocjacji biznesowych, wycena licencji, opracowanie treści umowy licencyjnej), który zaskutkował podpisaniem umów z CLOOS POLSKA Sp. z o.o. Opłaty licencyjne na rzecz PWr będą wnoszone w okresach rocznych, a pozostała część zostanie wniesiona w postaci robota przemysłowego Cobota, który trafi na wyposażenie Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii Wydziału Mechanicznego, gdzie będzie służył celom dydaktycznym i badawczym.

CLOOS Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy na Dolnym Śląsku została założona w 1992 roku i jest jedną z wiodących firm w Polsce, specjalizujących się w świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa. Najważniejszym aspektem działalności firmy jest projektowanie, budowa i wdrażanie zrobotyzowanych systemów spawalniczych, wyposażonych w roboty i urządzenia niemieckiej marki Carl Cloos Schweisstechnik GmbH. Dotychczas CLOOS Polska zrealizowała już ponad 200 wdrożeń systemów zrobotyzowanych w polskich zakładach przemysłowych.