https://wctt.pwr.edu.pl/wp-content/themes/wctt

ELASTOMEROWE BIOKOMPOZYTOWE MATERIAŁY IMPLANTACYJNE DO REGENERACJI TKANKI KOSTNEJ

Imię i nazwisko konsultanta
Numer telefonu stacjonarnego
Adres e-mail
Tomasz Marciniszyn
+48713204195
tomasz.marciniszyn@pwr.edu.pl

Nazwa technologii


ELASTOMEROWE BIOKOMPOZYTOWE MATERIAŁY IMPLANTACYJNE DO REGENERACJI TKANKI KOSTNEJ

Abstrakt (krótki opis oferowanej technologii)


Oferta dotyczy technologii wytwarzana biokompozytowych materiałów implantacyjnych przeznaczonych do regeneracji do regeneracji tkanki kostnej. Technologia jest chroniona zgłoszeniami patentowymi P.442877, P.442876, P.442875 oraz zgłoszeniem EPO - EP23174684.3.

Technologia ta została opracowana w ramach projektu Techmatstrateg realizowanego przez konsorcjum: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Wrocławską, Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, SensDX S.A.

Szczegóły technologiczne i opis oferowanej technologii


Opracowane materiały implantacyjne to biokompatybilne, trójskładnikowe, elastomerowe, polimerowo-ceramiczne biokompozytowe materiały, wytwarzane na bazie poli(adypinianu glicerolu) z cząsteczkami bioszkła niemodyfikowanego i funkcjonalizowanego L-lizyną oraz bioaktywnymi peptydami, wykazującymi właściwości osteokondukcyjne, proregeneracyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Na bazie prac badawczo-rozwojowych wytypowano i wytworzono trzy serie prototypowych biokompozytów trójskładnikowych opartych na chitozanie, bioszkle i peptydach oraz serię prototypową biokompozytów trójskładnikowych opartych na poliadypinianie glicerolu, bioszkle i aktywnym peptydzie. 

Wszystkie biokompozyty zostały scharakteryzowane pod względem właściwości fizykochemicznych, mikrostruktury porowatej, a także właściwości biologicznych w badaniach in vitro i in vivo.

Przeprowadzono biologiczną ocenę trzech serii prototypowych biodegradowalnych biokompozytów w oparciu o normy: PN-EN ISO 10993-6: „Miejscowa reakcja po implantacji” oraz PN-EN ISO 10993-11: „Badania toksyczności układowej”. Dwa z wytworzonych kompozytów z serii prototypowej zostały przekazane na badania implantacyjne, zakończone wynikiem pozytywnym.

Biomateriały otrzymane wg. technologii wykazują kompleksowe działanie, mają zdolności osteokondukcyjne, właściwości antybakteryjne i aktywność biologiczną dzięki odpowiedniej kinetyce uwalniania peptydów, w znaczący sposób przyspieszą proces leczenia i wyeliminują szereg powikłań pooperacyjnych w chirurgii, a szczególnie w mikrochirurgi.


Docelowe branże dla oferowanej technologii


Produkcja materiałów implantacyjnych do regeneracji tkanki kostnej, na potrzeby branży medycznej (ortopedia i traumatologia) oraz stomatologicznej.

Przedmiotowe materiały implantacyjne mają zastosowanie w zabiegach ortopedycznych, traumatologicznych jako materiał wypełniający ubytki kostne. 

Innowacyjność i korzyści z zastosowania technologii


Implant otrzymany wg. technologii:

  1. jest w pełni biozgodny
  2.   nie powoduje naprężeń mechanicznych, charakteryzuje elastycznością i odwracalnością odkształceń oraz łatwością dopasowania do wymiarów ubytku kostnego
  3. może stanowić potencjalny nośnik dla innych substancji aktywnych
  4. może być stosowany także w postaci granulatów materiałów kościozastępczych
  5. stanowi połączenie trzech rodzajów wielofunkcyjnych biomateriałów kompozytowych wykazujących jednocześnie kompleksowe właściwości
  • przeciwbakteryjne
  • pro-regeneracyjne
  • pro-stymulujące

Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii


TRL 3 – Potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie założenia dotyczące technologii

Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii (old)


Wstępna technologia / demonstrator

Powiązane OT
  • ELASTOMEROWY PROREGENERACYJNY BIOKOMPOZYT POLIMEROWO-CERAMICZNY / Biokompozyt jest oferowany jako prototypowy surowiec/materiał w ramach tzw. RUO – Research Use Only/
    Link
    Nazwa technologii

    ELASTOMEROWY PROREGENERACYJNY BIOKOMPOZYT POLIMEROWO-CERAMICZNY / Biokompozyt jest oferowany jako prototypowy surowiec/materiał w ramach tzw. RUO – Research Use Only/

    Abstrakt (krótki opis oferowanej technologii)

    Politechnika Wrocławska, Wydział Chemiczny, Katedra Inżynierii i Technologii Polimerów, oferuje prototypowy elastomerowy biokompozyt przeznaczony do prac badawczych w tematyce regeneracji małych ubytków tkanki kostnej.

    W załączeniu do pobrania całościowa karta produktu „ELASTOMEROWY PROREGENERACYJNY BIOKOMPOZYT POLIMEROWO-CERAMICZNY” (RUO).

    Biokompozyt jest oferowany jako prototypowy surowiec/materiał w ramach tzw. RUO – Research Use Only.

    Produkt oraz sposób wytwarzania tego biokompozytu chroniony jest zgłoszeniem patentowym nr P.442877 oraz zgłoszeniem EPO EP 4454670.

    Elastomerowy biokompozyt proregeneracyjny może być stosowany do prac badawczo-rozwojowych w zakresie materiałów implantacyjnych w inżynierii tkankowej jako materiał wypełnieniowy do regeneracji tkanki kostnej, w ortopedii i stomatologii. Produkt ma postać materiału litego, elastycznego w temperaturze pokojowej i w temperaturze potencjalnego zastosowania (37°C).

    Szczegóły technologiczne i opis oferowanej technologii

    Elastomerowy biokompozyt jest materiałem trójskładnikowym. Matrycę polimerową stanowi poliester uretanowy otrzymany na drodze sieciowania prepolimeru alifatycznego poliestru glicerolu, fazą ceramiczną stanowią cząstki bioaktywnego szkła modyfikowanego kowalencyjnie aminokwasem egzogennym. Trzecim składnikiem biokompozytu jest proregeneracyjny peptyd o specyficznej sekwencji aminokwasów i potwierdzonej aktywności proregeneracyjnej.

    • Biokompozyty są biodegradowalne i cytozgodne.
    • Biokompozyty są aktywne biologicznie, wykazują działanie osteogenne i proregeneracyjne względem komórek osteoblastów ludzkich linii hFOB1.19.
    • Mają postać materiałów litych.
    • W szerokim zakresie temperaturowym występują w stanie elastyczności kauczukowej, od temperatury zeszklenia (ok 13°C) do temperatury początku rozkładu termicznego (ok 320°C).
    • Biokompozyt jest materiałem elastomerowy i przez to charakteryzuje się elastycznością i odwracalnością odkształceń i możliwością dopasowania do wymiarów ubytku kostnego.
    • Nie powoduje naprężeń mechanicznych w miejscu implantacji.

    Dzięki swoim unikalnym właściwościom elastomerowy biokompozyt polimerowo-ceramiczny może być stosowany w medycynie jako materiał wypełnieniowy małych ubytków kostnych i regeneracji tkani kostnej. To zastosowanie wymaga przeprowadzenia badań cytozgodności. Materiał może być w przyszłości wprowadzony na rynek jako wyrób medyczny klasy II. Prototyp kompozytu uzyskał pozytywną ocenę w badaniach in vivo.


    Docelowe branże dla oferowanej technologii

    1.  Do badań biologicznych.

    2. Do zastosowań w inżynierii tkankowej po potwierdzeniu cytozgodności biomateriału.

    3. Do prac badawczo-rozwojowych w zakresie materiałów implantacyjnych w inżynierii tkankowej jako materiał wypełnieniowy do regeneracji małych ubytków tkanki kostnej, w ortopedii i stomatologii.

    Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii

    TRL3

    Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii (old)

    Wstępna technologia / demonstrator

Imię i nazwisko konsultanta


Tomasz Marciniszyn

Numer telefonu stacjonarnego


+48713204195

Adres e-mail


tomasz.marciniszyn@pwr.edu.pl