Układ do pomiaru samoistnej emisji elektro-magnetycznej ze skał
Nazwa technologii
Układ do pomiaru samoistnej emisji elektro-magnetycznej ze skał
Abstrakt (krótki opis oferowanej technologii)
Technologia dotyczy rozwiązania mogącego znaleźć zastosowanie w monitorowaniu sygnału elektro-magnetycznego pochodzącego ze skał, stanowiąc element systemu wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zdarzenia sejsmicznymi.
Szczegóły technologiczne i opis oferowanej technologii
Przedmiotem oferty jest technologia pt. „Układ do pomiaru samoistnej emisji elektro-magnetycznej ze skał”.
Technologia ma postać wynalazku pt. „Układ do pomiaru samoistnej emisji elektromagnetycznej ze skał poddawanych zwiększonym naprężeniom”, zgłoszonego do ochrony patentowej (numer zgłoszenia: P436087).
Przedmiotem rozwiązania według ww. wynalazku jest zespolony odbiornik i rejestrator składowych pola elektromagnetycznego pochodzących ze skał poddawanych zwiększonym naprężeniom mechanicznym. Odbiornik w zespolonej formie przystosowany jest do umieszczenia w odwiertach górniczych wykonywanych w ścianach wyrobiska. W czasie pracy w wyrobisku zespolony odbiornik dokonuje pomiaru pola elektromagnetycznego, analizuje jego poziomy i rejestruje na karcie pamięci podwyższone – anomalne stany emisji EM odpowiadające powstawaniu mikropęknięć skalnych.
Technologia została zwalidowana w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Wczesny prototyp urządzenia był przez tydzień testowany w kopalni węgla brunatnego na Śląsku. Testy potwierdziły prawidłowe działanie rozwiązania, zgodnie z założeniami przyjętymi w zgłoszeniu patentowym.
Docelowe branże dla oferowanej technologii
Technologia może zostać wykorzystana w przemyśle wydobywczym, do monitorowaniu sygnału elektromagnetycznego pochodzącego ze skał w kopalniach.
Rozwiązanie może zostać wykorzystane w kopalniach miedzi, węgla, soli – wszędzie tam, gdzie potencjalnie zachodzi ryzyko zdarzeń sejsmicznych w postaci wyrzucenia materiału skalnego do wyrobiska lub zniszczenia jego obudowy wywołanych gwałtownym rozładowaniem energii potencjalnej sprężystości skał.
Innowacyjność i korzyści z zastosowania technologii
Innowacyjność technologii związana jest z mechanizmem wskazywania podwyższonego poziomu promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze skał. Stan taki jako anomalny jest wskaźnikiem powstających naprężeń mechanicznych.
W związku z tym rozwiązanie może stanowić ważny element systemu wczesnego ostrzegania przed zdarzeniami sejsmicznymi w kopalniach i kamieniołomach, będąc uzupełnieniem dla dotychczas stosowanych, tradycyjnych metod, opartych na pomiarze drgań gruntu (sejsmografia).
Korzyścią z zastosowania rozwiązania jest zatem (przy relatywnie niewielkim koszcie) zapewnienie wszechstronnego systemu monitorującego zagrożenia sejsmiczne, krytyczne dla życia i zdrowia pracowników kopalni i stanu kopalń.
Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii
TRL 5 – Dokonano walidacji technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego
Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii (old)
Technologia zweryfikowana w warunkach operacyjnych
Status IP
Zgłoszenie patentowe
Powiązane RB
-
Układ do pomiaru samoistnej emisji elektromagnetycznej ze skał poddawanych zwiększonym naprężeniomIdz do strony rezultatu
Nazwa rezultatu
Układ do pomiaru samoistnej emisji elektromagnetycznej ze skał poddawanych zwiększonym naprężeniom
Data zgłoszenia w UPRP
26/11/2020
Oferta technologiczna do pobrania
Pobierz Uklad-do-pomiaru-samoistnej-emisji-elektromagnetycznej-ze-skal_OTT_final.pdfImię i nazwisko konsultanta
Jacek Pietrzak
Numer telefonu stacjonarnego
(71) 320 43 42
Adres e-mail
jacek.pietrzak@pwr.edu.pl
Oczekiwana forma komercjalizacji
Sprzedaż