Dobór wzorów mozaikowych w warstwach nośnych zbiorników kompozytowych w technologii nawijania taśmą
Nazwa technologii
Dobór wzorów mozaikowych w warstwach nośnych zbiorników kompozytowych w technologii nawijania taśmą
Abstrakt (krótki opis oferowanej technologii)
Oferowana technologia ma postać poufnego know-how i dotyczy metody układania samoprzylepnej taśmy na powierzchni linera zbiornika kompozytowego w celu uzyskania spójnego oplotu.
Oferowane rozwiązanie znajdzie zastosowanie w procesach wytwarzania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych przeznaczonych do magazynowania sprężonych gazów, w tym CNG i wodoru. Wyprodukowany zbiornik kompozytowy charakteryzował się będzie istotnie podwyższonymi walorami eksploatacyjnymi i wytrzymałościowymi.
Politechnika Wrocławska jest wyłącznym właścicielem praw do know-how.
Szczegóły technologiczne i opis oferowanej technologii
Technologia ma formę poufnego know-how pt. „Dobór wzorów mozaikowych w warstwach nośnych zbiorników kompozytowych w technologii nawijania taśmą” (numer wewnętrzny: KH-3/24).
Technologia dotyczy metody układania samoprzylepnej taśmy na powierzchni linera zbiornika kompozytowego w celu uzyskania spójnego oplotu. W tym celu dobiera się tzw. wzór mozaikowy, który zapewnia równomierne i precyzyjne ułożenie taśmy.
Istota rozwiązania jest objęta poufnością. Bliższe dane są możliwe do uzyskania po zawarciu stosownej umowy o zachowaniu poufności z Politechniką Wrocławską.
Technologia znajduje się w fazie koncepcji.
Politechnika Wrocławska jest wyłącznym właścicielem praw do know-how.
Docelowe branże dla oferowanej technologii
Oferowane rozwiązanie znajdzie zastosowanie w procesach wytwarzania wysokociśnieniowych zbiorników kompozytowych przeznaczonych do magazynowania sprężonych gazów, w tym CNG i wodoru, stosowanych jako paliwa do silników i ogniw paliwowych w pojazdach oraz w innych zastosowaniach mobilnych.
Odbiorcami technologii będą producenci zbiorników kompozytowych (typ IV).
Innowacyjność i korzyści z zastosowania technologii
Innowacyjność technologii wynika z zastosowanych rozwiązań technicznych zasygnalizowanych w punkcie „Szczegóły technologiczne”.
Głównymi przewagami rozwiązania i korzyściami wynikającymi z jego zastosowania są:
- większa równomierność nawoju,
- równomierny rozkład zawartości włókna w kompozycie (głównie na wierzchołku i krawędziach dennic, tj. w miejscach wrażliwych na uszkodzenia),
- mniejsza wrażliwość kompozytów z taśmy na naciski promieniowe wynikające z eksploatacji w warunkach wysokiego ciśnienia (z powodu lepszej jakości kompozytu, głównie na dennicach),
- minimalne przemieszczanie włókien w trakcie utwardzania kompozytu,
- możliwość przechowywania nawiniętych zbiorników w stanie nieutwardzonym (brak odcieków żywicy z nieutwardzonego kompozytu),
- uproszczenie procesu nawijania zbiorników z użyciem taśmy.
W efekcie producent, który wdroży technologię uzyska możliwość wywarzania zbiorników kompozytowych o podwyższonych właściwościach eksploatacyjnych i wytrzymałościowych w porównaniu do obecnie wytwarzanych w technologii nawijania na mokro.
Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii
TRL 3 – Potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie założenia dotyczące technologii
Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii (old)
Eksperymentalna walidacja koncepcji
Related RB
-
Dobór wzorów mozaikowych w warstwach nośnych zbiorników kompozytowych w technologii nawijania taśmąIdz do strony rezultatu
Nazwa rezultatu
Dobór wzorów mozaikowych w warstwach nośnych zbiorników kompozytowych w technologii nawijania taśmą
Imię i nazwisko konsultanta
Jacek Pietrzak
Numer telefonu stacjonarnego
(71) 320 43 42
Adres e-mail
jacek.pietrzak@pwr.edu.pl