https://wctt.pwr.edu.pl/wp-content/themes/wctt

Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania

Imię i nazwisko konsultanta
Numer telefonu stacjonarnego
Adres e-mail
Jacek Pietrzak
(71) 320 43 42
jacek.pietrzak@pwr.edu.pl

Nazwa technologii


Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania

Abstrakt (krótki opis oferowanej technologii)


Oferowana technologia ma formę wynalazku pt. „Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania” (numer zgłoszenia: P438553) i dotyczy urządzenia służącego do monitorowania częstości ludzkiego oddechu, mogącego znaleźć szerokie zastosowania w medycynie, ochronie zdrowia i sporcie / wellness.

Główna przewaga technologii tkwi w ogromnym potencjale do obniżenia kosztu wytworzenia, a tym samym ceny gotowego urządzenia, w porównaniu z cenami dostępnych na rynku odpowiedników.

Szczegóły technologiczne i opis oferowanej technologii


Technologia pt. „Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania” ma postać wynalazku pn. „Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania” (numer zgłoszenia: P438553).

Zgodnie z opisem patentowym, urządzenie będące przedmiotem wynalazku zbudowane jest na bazie elementów optycznych – źródła światła i elementów światłoczułych.

Oba elementy umieszczone są na wspólnej osi optycznej, a pomiędzy nimi znajduje się fragment materiału elastycznego okalającego klatkę piersiową pacjenta (może to być elastyczny pasek albo np. koszulka termiczna). Wskutek ruchów klatki piersiowej przędza materiału oddalają się od siebie w sposób wystarczający do zarejestrowania zmiany natężenia światła docierającego do elementu światłoczułego. Zmiana ta jest odczytywana w postaci zmiany napięcia generowanego przez element światłoczuły, a to pozwala na wyznaczenie aktualnej częstotliwości oddychania dzięki prostym algorytmom przetwarzania sygnału.

Technologia została pozytywnie zwalidowana w warunkach laboratoryjnych z udziałem ochotnika – na bazie wczesnego prototypu czujnika stanowiącego przedmiot wynalazku. Gotowość wdrożeniową technologii ocenia się na TRL=4.

Docelowe branże dla oferowanej technologii


Technologia może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w sektorach związanych ze zdrowiem, sporem i medycyną.

W zastosowaniach sportowych / wellness, będący przedmiotem wynalazku czujnik może zostać wykorzystany do pomiaru efektywności treningów oddechowych, sesji mindfulnessowych itp. W przypadku zastosowań medycznych – czujnik może wspomóc terapie nadciśnienia tętniczego, leczenie bólu chronicznego (jako alternatywa dla elektrostymulacji nerwu błędnego), a także służyć do wykrywania takich zaburzeń jak bezdech senny.

Innowacyjność i korzyści z zastosowania technologii


Urządzenie zbudowane jest na bazie prostych i tanich elementów optycznych – źródła światła i elementów światłoczułych (we wczesnym prototypie czujnika są to: dioda na podczerwień i fotodioda). Przekłada się to na relatywnie niskie koszty produkcji (rzędu ok. 100 PLN), pozwalające na zaoferowanie konkurencyjnej ceny produktu, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności (ceny dostępnych na rynku podobnych wyrobów zaczynają się od ok. 1 tys. PLN).

W przypadku zastosowań sportowych / wellness – kolejnym atutem rozwiązania jest eliminacja paska, który nie musi być wszyty na stałe w koszulce. Urządzenie może zostać zaczepione bezpośrednio na koszulce, np. z wykorzystaniem magnesów.

Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii


TRL 4 – Przeprowadzono walidację technologii w warunkach laboratoryjnych

Poziom gotowości wdrożeniowej oferowanej technologii (old)


Testy w warunkach laboratoryjnych

Related RB
  • Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania
    Idz do strony rezultatu
    Nazwa rezultatu

    Czujnik do pomiaru częstotliwości oddychania i sposób pomiaru częstotliwości oddychania

Imię i nazwisko konsultanta


Jacek Pietrzak

Numer telefonu stacjonarnego


(71) 320 43 42

Adres e-mail


jacek.pietrzak@pwr.edu.pl